Portál AbcLinuxu, 21. October 2007 22:37

Instalace OpenSUSE 10.3_KDE-CD_AMD64 na notebook ASUS A6KM

14.10. 19:31 | Přečteno: 630× | poslední úprava: 16.10. 09:58

Vzhledem k tomu, že zažíváme boom OpenSUSE, které díky své nové verzi 10.3 opět potvrdilo, že patří mezi špičku mezi Linuxovými desktopy (a možná ji í je), rozhodl jsem se popsat, jak si nainstalovat toto populární distro na notebook ASUS A6KM.

Samotnou instalaci moc popisovat nebudu. Hádám, že prokliklat se přívětivým instalátorem zvládne každý sám. Kdyby opravdu ne, je zde článek od ElCondora, který vám s tím zajisté pomůže.
Osobně instaluji offline, protože on-line instalace měla tendenci mi stahovat věci navíc, které jsem nechtěl, navíc je to tak nějak můj zvyk. Jenom poznámku: Instalujte v anglickém jazyce a při instalaci češtinu vůbec nezaškrtávejte. Ušetříte si tím později drobnou nepříjemnost (CD verze neobsahuje kompletní lokalizaci).

Takže nyní již máme po instalaci a kouká na nás KDE v anglickém jazyce. Díky dobré detekci hardware je rozlišení monitoru nastaveno správně, což u tohoto notebooku není pravidlem.
První věc, která je bezpodmíněčně nutná k dalšímu postupu je rozchození internetu. Vzhledem k tomu, že na mé wifi Broadcom 4318 opensourcový ovladač nikdy neběžel kvalitně, používám ndiswrapper. To ale znamená, že první krok instalace je potřeba provést na ethernernetovém kabelu. Což v mém případě znamenalo že jsem musel sundat notebook z nabíječky a jít "nahoru k routeru". Po zasunutí kabelu se internet sám nastaví přes DHCP (pokud jej máte).

Aktualizace systému

Doinstalování ovladače nVidie, wifi a kodeků

Lokalizace systému

Poslední štěk před restartem


Nyní již můžete křížkem zavřít Yast. Stiskněte klávesy Alt+F2 a v obejvivším okně napište "konsole" a potvrďte. Zde napište příkaz nspluginwrapper -a a potvrďte jej klávesou Enter. Pokud se neobjeví žádná chybová hláška, okno zase uzavřete. A.. konečně nastal čas restartovat počítač. Klikněte na ikonu chameleona, vyberte záložku "Leave" a "Restart Computer". V tuto chvíli jsem jej já vypl a odebral se zpět do svého kutlochu, jelikož už ethernetový kabel nebudu potřebovat.

Nahození nVidia ovladače


Hned po znovuspuštění počítače vás uvítá menu zavaděče systému (nyní již české). Zde ještě než začne nabíhat systém, stisknětel klávesu 3 (se Shiftem, pokud nemáte numerickou klávesnici) a potvrďte Enterem. Systém naběhne pouze do příkazové řádky.
Jako "login" zadejte root [Enter]
Jako "heslo" vaše administrátorské heslo. [Enter]
Zadejte příkaz sax2 -r [Enter].
Poté co proběhne drobné zmatené poblikávání v prvním objevivším okně klikněte na tlačítko [OK]. V příkazové řádce zadejte příkaz reboot [Enter]. Počítač se restartuje.

Wifi


A jsme u posledního kroku. Rozchození wifi. Opět stiskněte klávesy Alt+F2 a opět zadejte "konsole". Zadejte su -. Zadejte administrátorské heslo.
spusťe příkaz kwrite /etc/modprobe.d/blacklist. Na konec souboru připište samostatný řádek blacklist bcm43xx a odřádkujte. Kliknutím na ikonku disketky soubor uložte a okno zavřete (ne konzoli). Nyní jste zakázali použití opensource ovladače pro wifi.
Yasuňte médium s ovladačem k wifi a v konzoli spusťte ndiswrapper -i /media/VašeMédium/AdresářSovladači/bcmwl5.inf. Uzavřete konsoli.
Spusťte si již známým způsobem Yast. Vyberte sekci Síťová zařízení a zvolte položku Síťová karta. Vyberte kartu s wifi a klikněte na tlačítko [Nastavit]. V záložce Hardware vyplňte ručně do kolonky "Jméno modulu" ndiswrapper. Pokračujte kliknutím na tlačítko [Další] a zbytek nastavte dle potřeby. Restartujte počítač.

Závěr


Po restartu již běží wifi,přehráváč přehraje leccos a 3D akcelerace běží. K prohlížení internetu doporučuji používat Konqueror a ne Firefox, protože Konqueror si umí sám a správně načíst komponenty systému, takže v něm funguje video, flash i java. Toto se o Firefoxu bohužel říci nedá.

A to je vše přátelé. Jediné co chybí je webkamera a Compiz Fusion, ale o tom zas kdyžtak někdy příště ;-)

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.